DRUTEP, družstvo – slavíme 65 let

Ohlédněte se s námi do minulosti, tvořte naši budoucnost…

Výrobní družstvo DRUTEP bylo založeno prvního července 1952. Jeho původní název byl Lidové družstvo pro výrobu různých předmětů domácí potřeby.

V prvním období mělo malé provozovny v Děčíně, Duchcově, Mstišově, Ledvicích, Přísečnici, Horních Počáplech, Peruci a Hříškově u Loun. Většinou se jednalo o malé provozovny s různorodou výrobou. Tyto provozovny byly postupně rušeny buď jako nerentabilní, kvůli krajové reorganizaci, anebo pro zastaralý výrobní sortiment. Původně se v provozovnách vyráběla keramika, knoflíky, prádelní šňůry, svíčky, kosmetika, lokalitové desky a další výrobky z různých oborů.

Později mělo družstvo celkem šest stabilních provozoven – dvě v Oseku, v Teplicích, v Něštěmicích, v Lounech a také v Roudnici nad Labem. Vedení firmy od počátku sídlilo v Teplicích v ulici Školní, odkud se v roce 2011, spolu s administrativní částí společnosti, přesunulo do Oseku do nově postavených kanceláří. Později se veškerá výroba soustředila již jen v Oseku, Teplicích a Neštěmicích.

Historie provozoven

Závod Osek

Kvůli důlní těžbě musel být uzavřen ledvický provoz a výroba přemístěna do Oseku do ulice Rudé Armády (dnešní Nelsonská ul.). Zde se produkce soustředila zejména na Rochovu sůl a Tekuté barvy a úspěšně zde fungovala až do úplného ukončení činnosti v roce 1978.

Nákup budovy bývalých jatek v Jateční ulici roku 1967 odstartoval její rozsáhlou rekonstrukci. Výroba tekutých barev, ředidel a fermeží mohla být zahájena již rok poté, a to přesně 8. 2. 1968. Po sedmi letech, v roce 1975, byla výroba fermeží ukončena.

Je nutné vyzdvihnout, že byl svého času DRUTEP jediným výrobcem tekutých barev v celé republice. Zákonitě se tak všechny objednávky z kapacitních důvodů nestíhaly vykrývat včas.

Rok 1976 byl průlomový. Nejenže se začalo s výstavbou dalších budov, ale také s výrobou Škrobenky. Jak již sám název napoví – skvělého pomocníka pro škrobení záclon, závěsů, ubrusů, povlečení i deček. První rok se vyrobilo 90 000 ks tohoto výrobku, který měl velký ohlas a dostal ocenění coby „Dokonalý družstevní výrobek roku 1976.” Kdo nepoužíval Škrobenku, jako by nebyl.
Z počátku šlo o takřka výhradně ruční výrobu, později značně usnadnilo celý proces instalování stáčírny. Později se sortiment rozšířil i o další druhy Škrobenky. Kromě Škrobenky Z s vůní levandule, která je dodnes vůbec nejoblíbenější z celé řady, přibyla Škrobenka Z s vůní květin, Škrobenka P (přírodní) a Škrobenka S s rozprašovačem. Tyto ale, v důsledku mizícího zájmu ze strany zákazníků, z trhu postupně vymizely.

V současné době se zde vyrábějí Tekuté barvy, Škrobenka Z (levandule a květy), Aviváž, Faldy 100ml a 500ml, WC HIT pisoár.

Trnovany (Sobědruhy)

Původní provozovna sloužila k výrobě iluminačních světel. V lednu 1981 musela být ovšem zrušena kvůli probíhající bytové výstavbě v Trnovanech a družstvu byla jako náhrada poskytnuta budova MěNV Sobědruhy. Na této nové adrese již funguje posud.

Co do počtu pracovníků, to vždy byl a je nejmenší ze závodů družstva DRUTEP. Produkce se specializovala na výrobu kosmetiky (šamponů – např. velmi oblíbeného citrusového šamponu) a doplňkově rovněž na výrobu Zlaté a Stříbrné barvy, která se pro neutuchající zájem zákazníků vyrábí stále.

Jak jsme již uvedli – provoz malý, ovšem neméně důležitý. O tom svědčí i spuštění výroby Bělaminu posledního června roku 1982. Bělamin, výrobek s bělícím účinkem, který je dokonce patentován, se stal běžnou součástí domácnosti každé správné hospodyňky. I v současné době pomáhá rozjasnit a vyčistit zašlé prádlo a textilie.

Výroba tradiční Rochovy soli, podle původní chráněné receptury, je situována také zde. Během krátké doby ji čeká nový obal, ve kterém se již brzy objeví na trhu.

Ve stejném duchu, pro změnu v minulém roce, dostala zcela nový kabát také velmi oblíbená Voňka. Přesněji – všechny tři její variace.

Závod Sobědruhy je tak v současnosti producentem Bělaminu, Rochovy soli, Koupelových tablet, Soli z Mrtvého moře, Voňky, Stříbrné a Zlaté barvy, a v neposlední řadě tuhého podpalovače Hexa.


Neštěmice

Neštěmický závod je ve více směrech unikátní. Již od padesátých let minulého století se zde vyrábějí prskavky. A doposud je DRUTEP v České republice jediným výrobcem prskavek! O bezmála třicet let později se tu začaly vyrábět prskavky tvarované, které si firma nechala patentovat. Je tak jejich jediným výrobcem v Evropě. Bez zajímavosti není ani fakt, že celá výroba, včetně testování, probíhá stále ručně.

Současnost

Sortiment družstva DRUTEP tvoří bezmála 20 druhů výrobků drogerie a kosmetiky a dodává jej jak na tuzemský, tak i na zahraniční trh. Zhruba 70% produkce je určeno na export, mezi největší odběratele patří Německo, Francie, Velká Británie a sousední Slovensko.

Společnost se neustále snaží své portfolio inovovat a rozšiřovat, a to i přes mnohé rány nejen z minulosti, jakými byl např. téměř likvidační požár v roce 2012.

Zajímavostí je jistě i fakt, že od samého počátku družstva DRUTEP tvořily a tvoří 90% všech zaměstnanců ženy, včetně vedoucích a řídících funkcí.

Nejvíce je společnost ovšem hrdá na to, že již 65 let je DRUTEP, družstvo výhradně českou firmou bez jakéhokoliv zahraničního kapitálu.

Script logo Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)